Fren

Fren

Günümüzde araç üreticileri tarafından en çok tercih edilen fren diskleri tekerlek ile entegre çalışmaktadır. Fren pedalına uygulanan kuvvetin etkisi ile fren hidroliği, ana silindir üzerinden kalipere iletilir. Bu işlem balataları diske sıkıştıracaktır. Bu sıkıştırma işlemi tekerleğin dönüşünü yavaşlatır ve dolayısıyla aracı frenlemeyi mümkün kılar.

Fren diskleri ve balataları aşınan parçalardır. Frenleme sırasında disk ve balatalar arasında oluşan sürtünme zamanla bu parçaların incelmesine ve fren performansının azalmasına neden olur. Kullanım ömrü de bu nedenle frenlemenin sayısına ve yoğunluğuna bağlı olarak değişir.

Günümüzde birçok araç, fren disklerinin ve balatalarının kontrol edilmesini kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede bazı araçlarda fren balatalarının kontrol edilmesi gerektiğinde ön panelde bir uyarı ışığı yakarak araç kullanıcısına bilgi vermektedir.

Fren balataları daha hızlı aşınır ve bu nedenle fren disklerinden daha sık değişir. Genel olarak fren balatalarının ömrü fren diskinin yarısı kadardır.

Normal bir kullanımda her 20.000 km'de bir fren balatalarının, disklerinin ve hidrolik sıvısının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Mekanik Bakım ve Onarım Hizmetleri

RS Servis Bayisi Olmak İster misiniz?

Oto servis alanında hizmet veriyorsanız ve faaliyetlerinizi müşterilerinize RS Servis markası altında sunmak isterseniz, RS Servis Bayisi olmak üzere web sitemiz üzerinden bayilik başvurusunda bulunabilirsiniz.