Süspansiyon ve Direksiyon

Süspansiyon ve Direksiyon

Burç ve mafsallar titreşim, sarsıntı, sıcaklık ve ozon gibi zararlı çevresel etkilere maruz kalırlar. Bu çevresel etkiler yorulma belirtilerine neden olur. Mafsal ve aks yatakları düzgün şekilde çalışmazlarsa kısa engebeli yollarda tıkırtı, gıcırtı ve bir takım değişik sesler oluşturmakla birlikte direksiyonun sallanması veya frenlerde titremeye neden olur.

Şaside bulunan burç ve mafsalların hasarı sadece güvenlik ve konforunu etkilemez, aynı zamanda bitişik şasi parçaları üzerinde de olumsuz bir etkisi bulunmaktadır.

Bir araçtaki direksiyon bağlantı parçaları doğru çalışmıyorsa, bu durum araçta bulunanlar için tehlike oluşturabilir. Örneğin bir rot kolu arızası durumunda viraj alırken aracın savrulma olasılığı artar. Bu durum hareket halinde rahatsız edici bir sese neden olmanın ötesinde hasar görmüş bir direksiyon bağlantı parçası, lastiklerin ve frenlerin performansını da etkilemektedir. Bu da sürücü ile beraber tüm yolcular için tehlikeye sebebiyet verecek bir durumdur.

Salıncak kolu, şasiyle tekerleği taşıyan süspansiyonu birbirine bağlayan hareketli bir üründür. Salıncak kolu, süspansiyon sisteminin mekanik olarak en fazla yük taşıyan parçalarından biridir. Bu nedenle yıpranma veya zarar görmesi durumunda değiştirilmesi önemlidir.

Bu nedenle aracınızın süspansiyon ve direksiyon sistemlerinin her periyodik bakımda kontrol edilmeleri gerekmektedir.

Mekanik Bakım ve Onarım Hizmetleri

RS Servis Bayisi Olmak İster misiniz?

Oto servis alanında hizmet veriyorsanız ve faaliyetlerinizi müşterilerinize RS Servis markası altında sunmak isterseniz, RS Servis Bayisi olmak üzere web sitemiz üzerinden bayilik başvurusunda bulunabilirsiniz.